Életet adó betűk

„Hogyan viselkedik e két nyelv, a magyar és az ivrit modern héber, a kettő együtt, egy emberben?” – Uri Asaf kisesszéi a zsidó-magyar identitás, a magyar és héber nyelvek határait, személyes emlékeit járják körül. A Kafka képekben és Színekre vágyom sorozata után új írásokkal jelentkezik a DRÓTon.

Színekre vágyom 11. – Vajon bennünk az Isten?

Titkos bensőnk cáfolja ezt az istentagadó választ, hisz nem tudunk lemondani a bennünk fészkelő Isten gondolatáról. Ebben is a régieket követjük, az ember teremtésétől kezdve, Noé és családjának megmenekülésén keresztül, a néppé váláson át, a Szináj hegyi törvényadásig. Isten nem hagyta veszni az embert, a saját keze művét. A látnok Ézsaiás szavai, „csak közted van Isten” 45, 14 az emberre utal, amely valamit hordoz teremtő Istenéből, ha nem mást, akkor legalább a képmását. Uri Asaf Színekre vágyom című kisesszé sorozata a DRÓTon.

Színekre vágyom 10. – Isten neve

JHVH magyar fordításban Úr, angolban Lord. A Név szentsége okán a négy héber betűt soha nem mondjuk ki együtt. Elohim, Isten másik héber megnevezése, kevesebb szentséget hordoz, és nem utal benne semmi a négybetűs Név mögött rejlő végtelenségre. Elohim profán, akárki kimondhatja, és ki is mondják. JHVH azonban kimondhatatlan. Erre a névre, és csak is erre utal a harmadik parancsolat, mely minden hívő számára szigorú figyelmeztetés.